Lampa do naświetlań w światłoterapii

Lampa do naświetlań w światłoterapii

Nie od dziś wiadomo, że światło jest nam potrzebne w takim samym stopniu co jedzenie czy sen. W wakacje uwielbiamy wyjeżdżać nad morze, godzinami opalać się oraz czerpać życiodajną moc i witaminy z promieni słonecznych. Niestety wraz z nadejściem okresu jesienno – zimowego, na zewnątrz zmniejsza się ilość światła, co sprzyja pojawianiu się wielu chorób skóry, układu kostnego czy sezonowych zaburzeń afektywnych. Jak więc można wspomóc się w tym trudnym okresie?

Czym jest światłoterapia?

Światłoterapia, inaczej fototerapia czy lub prostu leczenie światłem. To metoda, która przy systematycznym powtarzaniu wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego ciała, pobudza naturalne procesy regeneracyjne i obronne organizmu, wspomaga układ krwionośny, hormonalny, nerwowy czy immunologiczny. Również pomaga w uregulowaniu snu, poziomu cukru, ciśnienia, a sprzyja szybszej przemianie materii. W światłoterapii wykorzystuje się prosty w obsłudze przyrząd zwany lampą do naświetlania.

Lampa do naświetlań

Lampa naświetlająca to urządzenie elektryczne, które pozwala na wykonanie zabiegów ciepło leczniczych oraz światłoleczniczych. Lampę należy przybliżyć do odsłoniętej skóry na odległość ok. 5 – 10 cm, w miejscu występowania dolegliwości. Podczas zabiegu pacjentowi powinno towarzyszyć przyjemne uczucie ciepła. Dzienna dawka naświetlania powinna wynosić raz bądź kilka razy dziennie, w zależności od dolegliwości, ale w czasie nieprzekraczającym 5-10 minut.

Zastosowanie lampy do naświetlań

Urządzenie to posiada zastosowanie w wielu różnych dziedzinach medycyny w:

 • Dermatologicznych: trądzik młodzieńczy i różowaty, uszkodzenie błon śluzowych, łuszczyca, opryszczka, atopowe zapalenie skóry, półpasiec, skórne infekcje bakteryjne.
 • Ranach powypadkowych: rany pooperacyjne i po przeszczepach, poparzenie, odleżyny czy owrzodzenie żylne.
 • Reumatologii: artroza, zwyrodnienie stawów, przewlekłe zapaleniach stawów.
 • Fizjoterapii: ból karku, ramion, dolnej części kręgosłupa, zespół cieśni nadgarstka, urazy szkieletowo -mięśniowe czy blizny.
 • Medycynie sportowa: zespół łokcia tenisisty, skręcenia, stłuczenia, skurcze mięśni, zapalenie ścięgien, zerwanie więzadeł i mięśni, nadwyrężenia.
 • Pediatrii: egzema endogenna, zmiany skórne u dzieci, alergiczne choroby układu oddechowego, infekcje górnych dróg oddechowych, zaburzenia i deficyty mięśniowo – szkieletowe i neurologiczne.
 • Sezonowych zaburzeniach afektywnych: zespół przewlekłego zmęczenia, astenia, załamanie, obniżenie motywacji, hipersomnia.

Przeciwwskazania dla lampy naświetlającej

Przeprowadzone badania wykazały, że lampy do światłoterapii nie powinny używać osoby: ze stanem gorączkowym, niewydolnością krążeniową, podatne na krwawienia, z obrzękami i dolegliwościami kardiologicznymi – szczególnie zawał i nadciśnienie tętnicze, przewlekle chore na nowotwory, gruźlice płuc, miażdżyce tętnic, jaskrę, zmiany troficzne oraz kobiety w ciąży!

Koloroterapia

To metoda światłoterapii, w której do lampy naświetlającej dodaje się specjalnie zabarwione filtry, a każdy kolor ma za zadanie zwalczać inne dolegliwości. Tak jak ze wszystkim, tu także należy zachować umiar w dozowaniu, ponieważ zbyt duża ilość napromieniowania, może obrócić się na niekorzyść pacjenta.

 • Filtr czerwony – wzmacnia dolne partie organizmu, szczególnie mięśnie, wątrobę, pęcherzyk żółciowy i śledzionę, pobudza krew do namnażania się. Lampa naświetlająca kolorem czerwonym doskonale sprawdza się w przypadku anemii, dreszczy, przeziębienia czy reumatyzmu.
 • Filtr pomarańczowy – wspomaga organizm w dolegliwościach takich jak katar chroniczny, astma, kłopoty z oddychaniem, nerkami i kamieniami nerkowymi, skurczami. Reguluje układ trawienny i pracę serca.
 • Filtr żółty – zalecany do uzdrowienia układu współczulnego, nerwowego i pokarmowego; pobudza funkcje intelektualno – poznawcze i sferę psychiczną. Stosuje się go również przy dolegliwościach wątroby, migrenach, reumatyzmie mięśniowym, chronicznej niestrawności, zmęczeniu, zaparciach, egzemie.
 • Filtr zielony – łagodzi nadpobudliwość, problemy z zasypianiem, uśmierza ból pleców oraz hemoroidalny. Zielony działa kojąco na umysł, a także sprzyja polepszeniu wzroku.
 • Filtr niebieski – prowadzi do równowagi ciała i umysłu, łagodząc skutki migreny i nerwicy. Wspiera organizm przy niemowlęcej żółtaczce, walce z kaszlem, bólem gardła, zębów, miesiączkowym. Działa również przy skurczach żołądka czy wrzodach.
 • Filtr filetowy – odtruwa i wzmacnia śledzionę, gruczoły dokrewne, nerki, pęcherz moczowy, system immunologiczny, pomnaża produkcję leukocytów. Działa leczniczo w przypadku podrażnień śluzówki i bezsenności, a także wspomaga wysiłek umysłowy.
Źródło: www.zepterpolska.pl

Światłoterapia to skuteczna metoda leczenia wielu chorób i dolegliwości, należy jednak pamiętać, że dopiero regularne stosowanie lampy do naświetlań przynosi pożądane efekty. Ważne jest również wybranie sprzętu wykonanego z wysokiej jakości materiału i posiadał certyfikaty, zezwalające na bezpieczne użytkowanie go na ciele.